Co je automatická kresba a k čemu se používá

 

"Je to způsob, jak získat neočekávané, netradiční informace. Tato technika je velmi osvobozující, protože neexistuje žádný špatný způsob kreslení."   Sarah Bush

  • rozbor energií
    viz kurzy
  • harmonizační obrázky
  • mandaly

bonus

bl

Co je automatická kresba

Automatická kresba má mnoho forem i způsobů využití. Před 100 lety ji okultisté používali k zobrazení bytostí ze záhrobí, nebo zaznamenání vzkazu pomocí automatického psaní. Technika automatické kresby zaujala i mnoho umělců, mnohá abstraktní a surrealistická díla vznikla právě tímto způsobem. Současní léčitelé ji používají k diagnostice stavu zdraví nebo vytváření léčivých a harmonizačních obrázků. Setkáme se s ní i v psychiatrii jako s prostředkem k vyjádření nálad pacienta.

Co odlišuje automatickou kresbu od běžného kreslení?

Rozdíl najdete v tom to, že nevíte, co kreslíte. Ruka se pohybuje jakoby sama. Někdy je kresba provedena jednou čarou bez přerušení, ale to není podmínkou. Kreslící ruka reaguje na informace z vašeho podvědomí, nebo z podvědomí osoby, kterou kreslíte. Bránou pro tento stav je pravá mozková hemisféra. Proto můžeme říct, že kreslíme pravou mozkovou hemisférou. Ta levá - rozumová, zůstane vypnutá.

Jak dosáhnout toho, aby se rozum do kreslení nepletl?

Všechno potřebuje cvik. Nejlepším vypínačem rozumu je poslech relaxační hudby, která vás naladí do stavu alfa. Jde o celkové zklidnění těla i mysli, a to při plném vědomí. Tento stav je velmi přínosný pro regeneraci organismu, předchází spánkové fázi, a proto se může stát, že při poslechu usnete.
Abyste se do takového stavu dostali kdykoliv, je dobré si v relaxaci říci alfa,alfa,alfa. Příště, až budete potřebovat přepnout do zklidnění, řeknete opět alfa, alfa, alfa, a budete tam i bez hudby. Pro tento účel se nehodí hudba se šamanským bubnováním, se zpěvy tibetských mnichů apod., protože ty mají ještě navíc specifický význam.

Až budete chtít začít kreslit automaticky, uveďte se do zklidnění, chvíli se soustřeďte jen na svůj dech se zavřenýma očima. Poté se dívejte na prázdný papír a řekněte si, co chcete znázornit. Zůstaňte soustředění na téma kresby, dokud ruka bude kreslit. Pokud budete po celou dobu jen pozorovateli toho, co dělá vaše ruka, půjde to snadno.