Mandaly jako zdroj harmonie
Volné kreslení, či automatické kreslení je druh jógy pro umělce, je to přímá cesta do nitra sama sebe. Catherine Jo Morgan
Co je mandala
Mandaly jsou velmi vděčné téma a existuje řada předloh k vybarvování. Co to vlastně je? Jedná se o kruhový geometrický obrazec, v jehož symetrii nacházíme silné energetické působení, harmonii, sílu a vyrovnanost.
Pro výběr té správné mandaly si raději zopakujme něco málo z geometrie. Každý mnohoúhelník má totiž úplně jinou vibraci a ve spojení s barvami se stává mocným nástrojem pro energetické působení. Počet stran hvězdy nebo květu určuje souvislost s posvátnou geometrií a numerologií. Nalezneme i spojení s působením planet, a proto patří k božským nástrojům.
Příklady nekonečných možností - mandaly jsou rýsovány metalickými gelovými tužkami a pastelkami, průměr kruhu 20cm, formát 30/40cm.
Všechny obrazce jde vytvářet pomocí kružítka a dvou pravítek. Jedno potřebujete s úhly 45/90/45° a druhé s úhly 30/90/60°. Mikrotužky s tuhou 0,5mm nebo 0,3mm vám zajistí přesné rýsování, díky kterému získáte obrazce pravidelné a průsečíky čar jednoznačné. Přesnost je velmi důležitá!
Díky těmto pomůckám vytvoříte snadno čtverec a osmiúhelník nebo troj- a šestiúhelník. Vrcholy pravidelných mnohoúhelníků leží vždy na kružnici. Spojovat je můžete buď obloukem nebo rovnou čarou. Tak získáte květy nebo hvězdice.
Květ života tvoří kružnice o stejném poloměru. Začněte jednou kružnicí, kdekoliv na jejím obvodu zapíchněte kružítko a opište kružnici o stejném poloměru. V dalším kroku zapíchněte kružítko do jejich průsečíku a opět opište kružnici. Tento postup stále opakujte, dokud nebude květ hotový. Zpestřit jeho tvar můžete tím, že ve stejných místech opisujete kružnice s polovičním nebo dvojnásobným poloměrem.
Jak se správně pustit do mandaly
Geometrické předlohy jde snadno tvořit i na počítači. Chcete-li, aby mandala skutečně působila tak, jak potřebujete, vytvořte ji od první čárky ručně. Jakmile si zadáte téma, vyberete počet stran a začnete mnohoúhelník vynášet, zjistíte, kolik možností vám geometrie nabízí. Spojujte body obloukem, nebo rovnou čarou, vytvářejte menší obrazce uvnitř velkého, využijte průsečíků čar a oblouků k dalšímu dělení. Jakmile začnete jednotlivé plošky vybarvovat, ucítíte, jak energie obrazce narůstá.