Mandaly jako zdroj harmonie, síly
a vyrovnanosti

Volné kreslení, či automatické kreslení je druh jógy pro umělce, je to přímá cesta do nitra sama sebe. Catherine Jo Morgan

Co je mandala

Mandaly jsou velmi vděčné téma a existuje řada předloh k vybarvování. Co to vlastně je? Jedná se o kruhový geometrický obrazec, v jehož symetrii nacházíme silné energetické působení, harmonii, sílu a vyrovnanost. 

Pro výběr té správné mandaly si raději zopakujme něco málo z geometrie. Každý mnohoúhelník má totiž úplně jinou vibraci a ve spojení s barvami se stává mocným nástrojem pro energetické působení. Počet stran hvězdy nebo květu určuje souvislost s posvátnou geometrií a numerologií. Nalezneme i spojení s působením planet, a proto patří k božským nástrojům.

Všechny obrazce jde vytvářet pomocí kružítka a dvou pravítek. Jedno potřebujete s úhly 45/90/45° a druhé s úhly 30/90/60°. Mikrotužky s tuhou 0,5mm nebo 0,3mm vám zajistí přesné rýsování, díky kterému získáte obrazce pravidelné a průsečíky čar jednoznačné. Přesnost je velmi důležitá!

Díky těmto pomůckám vytvoříte snadno čtverec a osmiúhelník nebo troj- a šestiúhelník. Vrcholy pravidelných mnohoúhelníků leží vždy na kružnici. Spojovat je můžete buď obloukem nebo rovnou čarou. Tak získáte květy nebo hvězdice.

Květ života tvoří kružnice o stejném poloměru. Začněte jednou kružnicí, kdekoliv na jejím obvodu zapíchněte kružítko a opište kružnici o stejném poloměru. V dalším kroku zapíchněte kružítko do jejich průsečíku a opět opište kružnici. Tento postup stále opakujte, dokud nebude květ hotový. Zpestřit jeho tvar můžete tím, že ve stejných místech opisujete kružnice s polovičním nebo dvojnásobným poloměrem. 

Jak se správně pustit do mandaly

Geometrické předlohy jde snadno tvořit i na počítači. Chcete-li, aby mandala skutečně působila tak, jak potřebujete, vytvořte ji od první čárky ručně. Jakmile si zadáte téma, vyberete počet stran a začnete mnohoúhelník vynášet, zjistíte, kolik možností vám geometrie nabízí. Spojujte body obloukem, nebo rovnou čarou, vytvářejte menší obrazce uvnitř velkého, využijte průsečíků čar a oblouků k dalšímu dělení. Jakmile začnete jednotlivé plošky vybarvovat, ucítíte, jak energie obrazce narůstá.